| Ankara Halı Yıkama | Uğur Tanrıverdi |

 

Günümüzde evde kullanılan halıların zamanla kirlenmesinden doğan temizlik ihtiyacına yönelik yapılan işlemler zor ve meşekkatlidir.  Herkesin kendi halısını kendi imkanlarıyla temizlemesinin güç olduğu şehirleşmenin yaygın olduğu bölgelerde bu iş için kurulmuş olan  ” Ankara Halı Yıkama Uğur Tanrıverdi  ” firması evlere servis yapmak suretiyle halılarınızı evinizden alıp yıkama tesisine götürüp gerekli işlemi (temizlik) yaptıktan sonra yine evinize teslim etmektedirler.
Tesisimizdeki temizlik yöntemi tamamen sulu yıkamadır. Modern tesisimizde yıkama işlemi halının bir düzine ünite üzerinden geçmesi şeklinde olmaktadır. Tam donanımlı tesisimizde sipariş ve temizlik işlemleri genelde şu aşamalarla yapılmaktadır.

1. Sipariş alma
Müşterilerimizin firmamızı arayarak kayıt yaptırmasıyla, belirlenen tarihte adresten halılarınız, kapıdan rulo halinde alınır. Karşılığında size kaç adet ve hangi türde halı alındığına dair bir belge(Sipariş fişi) verilir.

2. Fişleme(Numaralandırma)
Pek çok kişiden halı toplanacağından halıların temizleme ve ayrım aşamalarında karışmaması için kişiye özel verilen bir fiş numarası her bir halıya iliştirilir.

3. Ölçme(Ayrım – İlk Kontrol – Ücretlendirme)
Halıların temizleme işlemine geçmeden önce türlere göre ayrılması (halı türlerine göre uygulanan temizlik işlemleri farklıdır bu yüzden türe göre ayrım yapılması gerekir) halının kontrolü(Halılar temizlemeye alınmadan önce yırtık veya patlak olup olmamasının kontrolü. Eğer halılarda yırtık gibi hasarlar var sa müşteriye bildirilir temizleme işlemi için onay alınır) Halıların metrekare olarak ölçülmesi halı yıkanırken yapılır. Ölçülendirme ankarada birçok firmanın yaptıgı gibi tahmini değildir. Gerçek metrelerle ölçümlendirilir. Ücretlendirme işlemi ölçülerin bilgisayara girmesinden sonra gerçekleşir.

4. Halı yıkama
Temizleme işleminde tam otomatik makineler kullanılır. Makinadan çıkan halılar yere serilerek kontrolu yapılır.Gerekirse el makinalarıyla daha fazla halıların üzerinde dönülerek tam temizlenmesi sağlanır.

5. Halı sıkma ve kurutma
Durulama aşamasından sonra her iki sistemde de sıkmanın tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj (genelde kazan tipi sıkma veya rulo tipi sıkma diye adlandırılırlar) makineleri kullanılmaktadır. Bu makineler genelde merkez kaç sistemiyle halıyı yüksek devirde döndürmek suretiyle suyunu çıkarama işlevine sahip makinelerdir. Sıkma işleminde halılar üzerinde neredeyse hiç su kalmamaktadır. Sadece elle dokunulduğunda hissedilebilecek oranda nem kalmaktadır. Nemli halıların kurutulması için yaz aylarında askılara asılarak havalanması saglanır. Kış aylarında ise kurutma, halıların birbirine paralel paslanmaz askılara asılarak kurutma odalarına koyulmasıyla olur.

6. Son Kontrol (Hav süpürme – Parfümleme – Paketleme)
Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçalarının alınması işlemine hav süpürme (hav alma) denir. Bu işlem yapılırken yıkamada gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanırsa kontrol masası üzerinde özel leke sökücü yardımı ile lekeye müdahale edilir. Parfümleme yapılır ve halı dürülerek paketlenir.

7. Teslimat
Tüm işlemler tamamlanınca, teslim edileceği günden bir gün önce müşterilerimiz aranarak bilgilendirilir. Halılar ertesi gün sahiplerine teslim edilmek üzere araçlara yerleştirilir. Sahiplerine teslim edilir.